Witamy na stronie www.rezerwatszachownica.prv.pl
    

M E N U

» Start
» Lokalizacja
» Ochrona przyrody
» Jaskinie
» Przyroda ożywiona
» Przyroda nieożywiona
» Turystyka
» Zagrożenia rezerwatu
» Galeria

Autor

Anna Przybył
klasa: III LO "c"


Szkoła

Zspół Szkoł nr 1 w Kłobucku im. J.Kilińskiego




Turystyka


   Rezerwat "Szachownica" jest bardzo pieknym miejscem. Gdzie kazdy czlowiek mozna znalezc chwile spokoju i zachwycic sie pieknem otaczajacej nas natury.Mozna zobaczyc bardzo piekna faune i flore oraz bardzo ciekawe jaskinie. W okolicach rezerwatu znajduja sie Rowzniez bardzo ciekawwe zabytni kulturwe.polozone w powiecie wielunskim.
Powiat wieluński położony jest w południowo zachodniej części województwa łódzkiego. Posiada znakomite walory turystyczne i rekreacyjne. Załęczański Park Krajobrazowy i Park Międzyrzecza Warty i Widawki zapewniają bliski kontakt z naturą i odpoczynek.Przez powiat przebiega kilka szlaków turystycznych, które wiodą przez tereny nadwarciańskie ( Rezerwat Węże), jak również przezmiejscowości, w których znajdują się zabytkowe obiekty: Ożarów, Łaszew, Popowice, Kadłub, Grębień, Gaszyn, Biała. Cisza, spokój,bioklimat i piękne krajobrazy przyciągają turystów, toteż w nadwarciańskich okolicach modą staje się agroturystyka, najliczniejrozwinięta w gminach Pątnów i Osjako w. Na wypoczynek ściągają tu mieszkańcy aglomeracji łódzkiej i śląskiej. Do ich dyspozycji poza ofertą„ agrogospodarzy" są ośrodki wypoczynkowe, min. w Załęczu Wielkim i Małym, Kamionie, Osjakowie, Konopnicy i Drobnicach.Załęczański Park Krajobrazowy oraz Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty iWidawki utworzono dla ochrony walorów środowiska przyrodniczego orazwartości historycznych i kulturowych. Służą celom dydaktycznym irekreacyjnym.Wieluń stolica ziemi wieluńskiej może się pochwalić bogatymi tradycjamihistorycznymi. Najstarsze ślady osadnictwa na tym terenie datuje się na około2500 lat przed Chrystusem. Jednak metryka miasta jest dużo późniejsza. Prawamiejskie Wieluń otrzymał w roku 1283 z rąk księcia Przemysława II. Szybkowykorzystał swoje położenie na szlakach handlowych wiodących z Kijowa doWrocławia, z Małopolski do Wielkopolski i z Moraw na Kujawy, stając sięsiedzibą kasztelani! oraz stolicą historycznej ziemi wieluńskiej. KazimierzWielki ze względu na przygraniczne położenie ze Śląskiem otoczył miastomurami.Odwiedzając Wieluń, nie wolno ominąć Muzeum Ziemi Wieluńskiej. Mieści się ono w pięknym budynku dawnego klasztoru sióstr Bernardynek w samymcentrum miasta. W Ożarowie działa filia Muzeum Wnętrz Dworskich. Wewspaniałym XVIH-wiecznym dworku możemy poznać życie codzienne szlachtypolskiej. Miasto oprócz funkcji centrum administracyjno - kulturalnego pełnirównież rolę ośrodka przemysłowego i obsługi rolnictwa.

Wieluńszczyzna, położona między górną Prosną a Wartą, ma znakomite warunki do rozwijania turystyki i rekreacji. Załęczański Park Krajobrazowy i Park Międzyrzecza Warty i Widawki zapewniają bliski kontakt z naturą i odpoczynek. Przez powiat przebiega kilka szlaków turystycznych, które wiodą przez tereny nadwarciańskie (Rezerwat Węże), jak również przez miejscowości, w których znajdują się zabytkowe obiekty, np. Ożarów, Łaszew, Popowice, Kadłub. Cisza, spokój, czyste powietrze, piękne krajobrazy przyciągają turystów, toteż w nadwarciańskich okolicach popularną staje się agroturystyka. W gminach Pątnów, Osjaków, Konopnica, Wierzchlas działa 19 gospodarstw agroturystycznych. Nadal jest ich jednak zbyt mało i borykają się one z wieloma problemami. Gospodarstwa są szansą dla wsi i alternatywą dla wielu rolników.
Znakomitym miejscem dla wypoczynku jest Ośrodek Szkoleniowo - Wypoczynkowy " Nadwarciański Gród " w Załęczu Wielkim, który jako jedyny w naszym powiecie posiada bazę noclegową z 250 miejscami w pokojach 4-6 osobowych z łazienkami. Ośrodek zapewnia całodobowe wyżywienie i opiekę lekarską. Ponadto można korzystać z sal dydaktycznych, świetlic, obiektów sportowych. W okresie 24.06. - 31.08 do dyspozycji turystów jest 120 dodatkowych miejsc noclegowych w namiotach.
Kolejny ośrodek wypoczynkowy znajduje się w Drobnicach gm. Osjaków. Do dyspozycji turystów jest budynek z pokojami 2,3 i 4 osobowymi wyposażonymi w łazienki oraz domki campingowe. W okresie letnim czynne są dwa baseny. Nad Wartą usytuowany jest również ośrodek w Kamionie. Położony wśród suchych sosnowych lasów, gwarantuje odpoczywającym korzystny bioklimat. Budynek wyposażony jest w pokoje 2,3,4 osobowe, świetlicę, jadalnię. Lasy pełne jagód i grzybów są prawdziwym rajem dla zbieraczy. Na odcinku Warty od Działoszyna do Krzeczowa organizowane są spływy kajakowe. Są tutaj idealne wprost miejsca do łowienia ryb, kąpieli czy wycieczek. Amatorów pieszej wędrówki zaprasza czerwony szlak Jury Wieluńskiej.
Przy głównych drogach przecinających powiat wieluński położone są motele w Sieńcu i Osjakowie. W Wieluniu znajduje się zajazd " Boryna " i "Pokoje gościnne" przy ulicy Sieradzkiej. Na terenie miasta działalność turystyczną prowadzą: oddział PTTK, a także biura promujące wypoczynek w kraju, jak i za granicą.
Należy stwierdzić, iż stopień rozwoju infrastruktury turystycznej i wypoczynkowej nie jest zadawalający i adekwatny do posiadanych zasobów, tak w zakresie środowiska jak i obiektów dziedzictwa kulturowego i historycznego.

WARTO ZOBACZYĆ: Wieluńskimi zabytkami można by obdzielić niejeden powiat. Trzeba poświęcić sporo czasu, aby choć pobieżnie obejrzeć najważniejsze z nich:

Wieluń

   * fragmenty XIV - wiecznych murów obronnych Wielunia,
   * poagustiański zespół klasztorny z kościołem Bożego Ciała z XIV w.
   * popauliński zespół klasztorny pierwotnie z lat 1393 - 1394
   * popijarski kościół św. Józefa wraz z kolegium z XVIII w.
   * zespół klasztorny z XVII w. o. Franciszkanów
   * dawny zespół klasztorny Bernardynek z początku XVII w. - obecnie siedziba Muzeum Ziemi Wieluńskiej.

Powiat

   * liczne XVI wieczne kościółki typu wieluńskiego w Gaszynie, Kadłubie, w Łaszewie, Popowicach, Grębieniu , Naramicach i Wiktorowie
   * barokowy kościół w Czarnożyłach z XVIII wieku.
   * drewniany kościół w Łagiewnikach
   * wczesnobarokowy kościół w Konopnicy
   * zespół dworsko - parkowy z XVIII wieku w Ożarowie - obecnie Muzeum Wnętrz Dworskich
   * drewniany spichlerz z XVII wieku w Skomlinie.

WARTO RÓWNIEŻ ZOBACZYĆ:

   * "Meander Jarzębieski".
   * "Meander Toporowski".
   * Bramę pomiędzy "Górą Wapiennik" i "Górą Św. Genowefy".
   * "Załęczański Łuk Warty".
   * "Wąwóz Królowej Bony".
   * "Dolinę Warty pod Kamionem".
   * "Przełom Krzeczowski".
   * "Parowy Łaszewskie".
   * Most w Bobrownikach.
   * Źródło "Objawienie" w m. Grabowszczyzna (silne źródło (1,5 l /sek.) wg tradycji woda posiada właściwości lecznicze, dość trudne do odszukania, gdyż leży pośród lasu o bogatym poszyciu).
   * Źródła w Bobrownikach (grupa przykorytowych wywierzysk krasowych o dużej wydajności ok. 500 metrów na zachód od zabudowań wsi, przy północnym brzegu koryta Warty).
   * Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy "Nadwarciański Gród" w Załęczu Wielkim Kępowiżnie.
   * Drewniany młyn wodny w Załęczu Wielkim Kępowiźnie zbudowany w latach 1910-1912.
   * Drewniany, alkierzowy dwór w Ożarowie z 1757 r. obecnie Muzeum Wnętrz Dworskich.
   * Drewniany wiatrak koźlak we wsi Kocilew k/Ożarowa wzniesiony w 1914 r.
   * Drewniany kościółek typu wieluńskiego pw. Wszystkich Świętych w Popowicach z XVI w (zbudowany bez użycia gwoździ).
   * Drewniany kościółek typu wieluńskiego pw. Świętej Trójcy w Grębieniu, wzniesiony na przełomie XV i XVI wieku

BAZA noclegowo-gastronomiczna


L I N K I

» Ściąga.pl
» Allegro
» Livescore
» Pobieralnia
» STS

P O R T A L E

» Onet
» Wirtualna Polska
» Interia
» Tlen

K A L E N D A R Z




Copyright 2007 © Anna Przybył
Wszelkie prawa zastżeżone dla Rezerwat szachownica. Kopiowanie jakich kolwiek elementów serwisu zabronione.