Witamy na stronie www.rezerwatszachownica.prv.pl
    

M E N U

» Start
» Lokalizacja
» Ochrona przyrody
» Jaskinie
» Przyroda ożywiona
» Przyroda nieożywiona
» Turystyka
» Zagrożenia rezerwatu
» Galeria

Autor

Anna Przybył
klasa: III LO "c"


Szkoła

Zspół Szkoł nr 1 w Kłobucku im. J.Kilińskiego




Rezerwat Szachownica

Ostoja Szachownica położona jest w środkowej części Wyżyny Wieluńskiej (województwo śląskie), na Krzemiennej Górze (227 m n.p.m.), która znajduje się około 4,5 km na północ od wsi Lipie. Ostoja obejmuje obszar o powierzchni 12.7 ha.

        Szachownica to jeden z najdłuższych systemów jaskiniowych na Wyżynie Krakowsko-Wieluńskiej. Ostoja jest drugim pod względem liczebności zimowiskiem nietoperzy w Polsce. Co roku hibernuje tutaj ponad 1000 nietoperzy, należących do 10 gatunków, a wśród nich takie rzadkie gatunki, jak nocek Bechsteina i nocek łydkowłosy. W ramach Europejskiej Sieci Natura 2000 Szachownica stanowi obszar specjalnej ochrony siedlisk.

Historia geologiczna i ukształtowanie

 Krzemienna Góra to niewielki pagór ostańcowy, zbudowany z wapieni górnojurajskich. W górze tej powstał rozległy system jaskiniowy, którego długość przekraczała pierwotnie prawdopodobnie 2000 m. Eksploatacja wapienia w powstałym tu kamieniołomie (do roku 1962) spowodowała duże zniszczenia i rozdzielenie całego systemu, który aktualnie składa się z kilku oddzielnych jaskiń, do których wejście prowadzi z dna tegoż kamieniołomu. Aktualna łączna długość korytarzy to około 1000 m. Korytarze przecinają się pod kątem prostym i tworzą charakterystyczną siatkę– stąd nazwa Szachownica. Jaskinia powstała około 10,5 tysiąca lat temu w wyniku rozmycia wzgórza wapiennego przez topniejące wody lodowca.

Ekosystem

 Wzgórze Krzemiennej Góry w 60-70% zdominowane jest przez sztuczne nasadzenia sosnowe oraz nasadzenia złożone z innych gatunków drzew. Na niewielkiej powierzchni występuje płat kwaśnej buczyny z borówkami: czarną i brusznicą, gruszyczką jednostronną i kosmatką owłosioną. Pierwotnie prawdopodobnie całe wzgórze było zajęte przez ten rodzaj zbiorowiska, buczyna została jednak zniszczona podczas eksploatacji kamieniołomu. Na płytkiej glebie, na dnie kamieniołomu i w niektórych prześwietlonych miejscach na jego krawędzi można spotkać niewielkie płaty roślinności ciepłolubnej z bukwicą zwyczajną, miodownikiem melisowatym, sierpikiem barwierskim, przytulią północną i czyścicą storzyszek.


L I N K I

» Ściąga.pl
» Allegro
» Livescore
» Pobieralnia
» STS

P O R T A L E

» Onet
» Wirtualna Polska
» Interia
» Tlen

K A L E N D A R Z




Copyright 2007 © Anna Przybył
Wszelkie prawa zastżeżone dla Rezerwat szachownica. Kopiowanie jakich kolwiek elementów serwisu zabronione.